Sağlık Raporu

Sağlık Raporu işe girişlerde yapacağınız iş doğrultusunda işe sağlık açısından uygun olup olmadığınızı görmek için yapılan tetkikler sonucunda iş yeri hekimi tarafından verilen rapordur.

Rapor sonucuna göre işe fiziksel ve ruhsal olup olmadığınız belirlenir.

Sağlık Raporu alabilmeniz için ilk olarak yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından randevu almanız gerekmetedir.

Ardından sizden istenilen testler yaptırılır ve sonuçlara göre eğer yapacağınız iş için sağlık açısından bir problem yoksa Sağlık Raporu iş yeri hekimince onaylanır.

Sağlık Raporu çeşitleri veriliş nedenine göre değişmektedir. Bunlar işe giriş için rapor, iş göremezlik raporu, evlilik için Sağlık Raporu, bununla birlikte ehliyet için ve ilaç kullanımı için verilen raporlar olarak sınıflandırılabilir.

Sağlık Raporu geçerlilik süresi işe giriş muayeneleri için tehlike sınıflarına göre farklılık göstermektedir. Ofis işleri, büro hizmetleri gibi az tehlikeli iş yerlerinde geçerlilik süresi 5 yıl bununla birlikte, Atölyeler, fabrikalar gibi tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 3 yıl aynı zamanda inşaatlar, tersaneler gibi çok tehlikeli iş yerlerinde ise geçerlilik süresi asgari olarak kanunen 1 yıldır.

İstenilen Tetkikler

Hemogram

Solunum fonksiyon testi

Akciğer Grafisi

Ekg

Tetanoz aşısı

Tam idrar tahlili

Kan grubu

Odyometri testi

Göz muayenesi

Hemogram(tam kan sayımı), kişinin kan değerleriyle alakalı hastalığının olup olmadığını görmek için yapılır.

Bu sayede kişinin kan sonuçlarında bir anormallik olup olmadığı saptanır.

Sft, bununla beraber akciğerlerle alakalı olarak akciğerin çalışma performansını ölçülür.

Ekg, bu sayede kalp damar hastalıklarının olup olmadığını görmek, yapılan kalp atışlarının grafiksel olarak kaydedilmesi sağlanır.

Tam idrar tahlili, bu sayede ise idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklar var ise  onları tespit etmek için yapılan testtir.

Odyometri testi, bununla birlikte işitme ile ilgili bir problemler olup olmadığını görmek için yapılan kulak ile ilgili testtir.

https://kartalisg.com/kurumsal-guvenligi-egitimi/İş güvenliği eğitimleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. https://kartalisg.com/kurumsal-guvenligi-egitimi/

Kartal İş Güvenliği

Kordonboyu Mahallesi Hamam Sokak No: 9 Kartal İstanbul

İletişim :05358109181

İş Güvenliği Uzmanlığı ve İş Yeri Hekimi Hizmetleri

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram
WhatsApp chat