İNSAN İSEN GEL ÖZÜNÜ ANLA !
Ağustos 9, 2017
BİR ŞEY OLUR!
Ağustos 9, 2017
Hepsini Göster

BİR ŞEY OLMAZ !

Günlük yaşantımızda kullandığımız iki kelime “bir şey olmaz “ aslında çok ihmalleri içinde barındıran düşünce ve davranışların ifadesinden başka bir anlamı yok.

Bana bir şey olmaz! korkma ona bir şey olmaz!

Dayanır hiç bir şey olmaz! döner bir şey olmaz!

Gelir gelir merak etme bir şey olmaz!

yahu amma telaş ettin düşmez korkma bir şey olmaz !

Sen merak etme biz buradayız bir şey olmaz!

Sağlam sağlam bir şey olmaz!

Yıllardır bir şey olmadı, şimdide bir şey olmaz!

Daha da çoğalta bileceğimiz konuşma örnekleri şunu gösteriyor, “bir şey olmaz” ifadesini bir olayın gerçekleştirildiği esnada kullanıyor olmamız, olayın gerçekleştirildiği ortamda ya seyirciyiz, yada fiilen olayı gerçekleştirenizdir.

“bir şey olmaz” derken aslında hayatını ,vücut bütünlüğünü tehdit eden tehlikeli bir davranış içinde olunduğu ortaya çıkmaktadır.

Müneccim bokumu yedin de bir şey olmayacağını söyler durursunuz !

Allah ‘ tan vahiy mi geldi , ne olup olmayacağını bilirsiniz !

Neye dayanarak söyleniyor, olacak olan ne?

Savuşturulması gereken , korkulan ne?

Örneğin, çocuk bisiklete ilk kez binecek,sürecek ve evebeynler seyirci, annenin yüreği ağzında, ya düşerse, ya çarparsa diye düşünüyor. baba umursamaz “ korkma bir şey olmaz” neye dayanarak söylüyorsun?

-Bisiklet çocuğa uygun mu? -devrilmeyi önleyecek sistem mevcut mu? -bisikletin firen aksamı sağlam mı? -bisiklet kullanım sahası çocuğa uygun mu? vs soruların cevabı var mı?

Anne telaşlı ise, önlemler dizi mevcut değildir ve çocuk güvenli bisiklet kullanamayacak, düşecek, vücudunu incitecek.

Başka bir örnek, iskele üzerinde çalışılıyor, düşme boşlukları mevcut, merdiven yok, kalaslar sağlam değil, can halatı, emniyet kemeri yok, kişisel emniyet kemeri yok, iskeleye tırmanarak ulaşılıyor, sarkarak iniliyor, vs.

Soruyoruz, işçiler düşerse ne olacak? cevap “bir şey olmaz” ne yani düşünce bir şey olmayacak mı? yok canım düşmez diyorum, alışkınlar, hep böyle çalışırlar, şimdiye kadar bir şey olmadı da.

Garantisi ne? emniyet tedbirleri yoktur, her an düşerler ve sonuçta ağır yaralanır yada ölürler.  Nasıl bir şey olmaz dersin. cevap yok.

Daha çok çoğaltacağımız örneklerde, izlediğimiz çalışma ortamlarında insan hayatını sonlandıracak tehlike, tehdit var iken “bir şey olmaz “ şeklindeki hastalıklı düşünce içinde emniyetsiz çalışmalara devam etmek yaralanma, ölüm gibi vakıaların gerçekleşmesine davetiye çıkarmak, göz yummaktır.

Zafer İSKENDEROĞLU

www.kartalisg.com

e-mail: zafer@kartalisg.com

GSM:0533 0253754

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram
WhatsApp chat