İşveren ve işçi kardeşlerim iş kazaları kader değil intihardır! (Bölüm 1)

İşveren ve işçi kardeşlerim iş kazaları kader değil intihardır! (Bölüm 2)
Ağustos 3, 2017
Hepsini Göster

İşveren ve işçi kardeşlerim iş kazaları kader değil intihardır! (Bölüm 1)

Değerli dostlarım, son 6 ayda iş kazalarında 707 çalışan yaşamını yitirdi. mayıs ayı ölümlü iş kazası adedi 117’dir. ölüyoruz bir lokma ekmek uğruna ölüyoruz.

Ah be kardeşim yaşamak varken, ağız dolusu gülerek yaşamak varken ölümü neden seçiyorsunuz? Evet başta çalışan kardeşlerimize sesleniyorum ölümü neden seçiyorsunuz ve işveren kardeşlerime sesleniyorum neden ölümlere seyirci kalıyoruz?

Şimdi diyeceksiniz ki ölüm seçilir mi? adamın vadesi buraya kadarmış, kaderinde bu yazıyormuş!

Hayır iş kazalarında ölüm kader değil intihardır.

İntihar ise tüm dinlerde ve dinimiz Müslümanlıkta küfre yakın çok büyük bir günah olarak görülmektedir.

Bin kez hayır iş kazalarında ölüm kader değil intihardır, küfürdür, günahtır.

Bu nedenle ölüm yolu seçilmiştir. Bilerek ölüm tehlikesi olan bir çalışma sahasına hiçbir emniyet tedbiri almadan çalışanı yollamak onu ölüme göndermektir.

Çalışanında hayati tehlike olan bölgeye bilerek gidip çalışması intiharı, sonuçta ölümü seçmesidir.

Örneğin, inşaatlarımızda kaba işlerde, kalıp demir işlerinde kolon imalatı yaparken, tabla çakarken, dış cepheye yakın düşme noktalarında toplu koruma önlemi olarak 110 cm yüksekliğinde bariyerler yoksa, yatay can halatları çekilmeden, paraşüt tipi emniyet kemeri, diğer kişisel koruyucular kullanılmadan çalışma yapmak yüksekten düşerek ölmek için bulunmaz bir ortamdır.

Yine inşaatlarda şaft, havalandırma, asansör, merdiven vs. boşlukları kapatmamak, çalışanların bu ölüm boşluklarına düşmesine izin vermektir.

Asansör montajı işlerinde,  kuyu temizliği yapmadan, kuyu aydınlatması yapmadan, iskele kurmadan ,  can halatı, paraşüt tipi emniyet kemeri ve diğer kişisel koruyucu donanımları kullanmadan çalışma yapmak, yaptırmak ölüme giden yoldan başka ne olabilir ki?

Ölümlerin çoğu yüksekten düşme ve elektriğe çarpılma sonucu yaşanmakta ve inşaat sektörü başı çekmektedir.

Yahu bir lokma ekmek yiyeceğiz kan ile yutulur mu?

Değerli işverenlerimiz insan hayatı değerli, kolay heba edilecek, geri alınacak bir nesne değildir.

Ölüm yoluna taş döşemenin bir manası yoktur.

Değerli çalışan dostlarımız yaşamlarınız kıymetli, sizin yaşamanız sizin ellerinizle kazandıklarınıza muhtaç olanlarında yaşaması demektir,

Emniyetsiz çalışmaktan, bana bir şey olmaz düşüncesinden vazgeçin. bir işçi ölünce dünyasını terk eder gider ama arkasında göz yaşı sel olur, dul kadınlar, yetim çocuklar ortada kalır. Başında kocası olmayan kadın kime sığınsın? Babasız kalan çocuklar ekmek için kimin kapısını çalsın? Eş dost bu boğazları kaç gün besler?

Değerli işçi kardeşim kendini sev, kendine saygı göster, canına sahip çık ki yaşayasın, yaşatasın.

Kartal İş Güvenliği kapsamında blog yazılarıma ve çalışmalarıma devam ediyorum. Detay bilgilere ulaşmak için Kartal İş Güvenliği sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Yazılarım devam edecek.

Zafer İSKENDEROĞLU B Sınıfı iş güvenliği uzmanı

Kartal İş Güvenliği

www.kartalisg.com

e mail:zafer@kartalisg.com

GSM:05330253754

 

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram
WhatsApp chat