Acil Durum Planı
Temmuz 4, 2018
İş Güvenliği Genel Bilgiler
Temmuz 13, 2018
Hepsini Göster

Yüksekte Çalışma Sertifikası

Gerçekleşen iş kazalarının büyük bir bölümü yüksekten düşme sonrası ortaya çıkmaktadır ve ne yazık ki yüksekten düşme sonucu gerçekleşen iş kazalarının büyük bir bölümü ölümle sonuçlanmaktadır. Bu kazaların önüne geçmek için temel iş güvenliği eğitiminin yanında yüksekte çalışma eğitimi de çalışanlara verilmelidir. Sizlere bu yazımızda yüksekte çalışma eğitimi sonrası verilen yüksekte çalışma sertifikası hakkında bilgiler verilecektir.

Yüksekte çalışma sertifikası yüksekte yapılan işlerde kanuna göre alınması gerekli olan sertifikadır. Yüksekte çalışma sertifikası iş sağlığı ve güvenliğinin bir konusudur. Yüksekte çalışma sertifikası öneminden dolayı bizde bu yazımızda sizlere yüksekte çalışma sertifikası hakkında genel bilgiler vereceğiz ve öncesinde yüksekte çalışma sertifikası ile ilgili genel terimlerden bahsedelim

Yüksekte çalışma sertifikası sekiz saatlik temel yüksekte çalışma eğitiminin ardından verirlir.

Yüksekte çalışma sertifikası yüksekte yapılan her iş için alınan eğitim sonrası çalışma faaliyetlerinin güvenli bir şekilde yapılması amacıyla verilir.

Yüksekte çalışma sertifikası genel olarak çatı işleri, iskelede yapılan işler, asansör işleri, temizlik-bakım işleri, fabrikalarda ve şantiyelerde yapılan işler için verilir.

Yüksekte çalışma sertifikası gerek işin yapılacağı alanda gerekse eğitim alanının da işin türüne göre verilen eğitim sonrasında verilir.

Yüksekte çalışma sertifikası uygulamalı olarak yapılan eğitim sonrasında verirlir

Yüksekte çalışma sertifikası alan personel aldığı eğitim sonrası kişisel koruyucu donanım kullanma konusunda, yüksekte çalışma yöntemleri konusunda, temel iş güvenliği konularında eğitim alır.

Teorik ve pratik sınavlarını başarıyla tamamlayan adaylara 6331 sayılı kanuna bağlı yönetmeliğe göre düzenlenmiş yüksekte çalışma sertifikası verilir.

Yüksekte çalışma sertifikası alan personelin kazanımları merdiven kullanımı, yüksekte çalışma yöntemleri, iskelede çalışma becerisi, yüksekte çalışma becerisi, temel iş güvenliği bilgileri, kişisel koruyucu donanım kullanma konusunda uzmanlık olarak sayılabilir.

Yüksekte çalışma sertifikası senede bir gerçekleşen eğitimlerle tekrardan yenilenmelidir.

Yüksekte çalışma sertifikası için detaylı bilgiler için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp chat