İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE TOPLUMSAL SORUMLULUK -2-
Ekim 8, 2017
Yüksekte Çalışma Eğitimi
Haziran 4, 2018

SPOR SALONLARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Damlacık, kan yolu ile bulaşan hastalıkların, cinsel hastalıkların önlenmesi için iş sağlığı ve güvenliği. 2020 yılına ertelendiğinde, hizmet alımları bulunmamaktadır. Halbuki bu virüs ve bakterilerin ayılma ortamları için nazarımca tehlikelidir derhal gerekli önlemler alınmalıdır.

Her gün gittiğimiz için iş sağlığı ve güvenliği eksikliğini bakteri yayılımları ile kendini gösterir.

Sağlık salonlarının sayısı onu gün çıkarmaktadır.

Şehrin, işlerin bunaltısında kurtulmak, sağlıklı bedene sahip olmak için uğrak yerlerimiz sağlandığım spor salonları ne kadar sağlıklı diye hiç düşündünüz mü?

Yada hizmet sunum spor salonu işletmecileri salonlarının ne gibi hisseler içerdikleri ve bunları gidermek için çalışmalar yapacağını hiç düşündüler mi?

Mutlaka düşünen, sağlıklı hizmet veren salonlarımız vardır, ama mantar gibi biten merdiven altı tabir edilen, hijyen uygulamalarıından yoksun, temiz hava solunamayan salonlar ne kadar sağlıklı?

Burada amaç kimseyi yermek değil, sağlıklı işletmeler oluşturmak, sağlıklı toplumun var olmasını, devam etmesini sağlayacaktır. Hizmet alan ve hizmet sunumları hezimete uğramadan tedbirler alınmasını sağlar, toplumsal sorumluluk gereği uyarma görevimi yerine getirmektir amacım.

Spor salonlarında tanımadığımız onlarca insanla birlikte sözüm ona sağlıklı kalmak için ter döküyoruz ama hastalanacağımız aklımıza nedense gelmiyor!

Insan yaşamını tehdit eden bakteri ve virüslerin yayılmasını önlemek için tüm temizlik kurallarına uymak bir zorunluluk. Spor salonlarında aletlerin kullanımı sonrası başka bir oyuncu kullanmadan önce temizlik yapmak bir kural haline gelmelidir.

Spor salonlarına üye olmak için öncesi sağlık raporu alımında hayati fayda vardır.

-Kan tahlilleri (HIV, HETATTİT B vs.) kan yolu ile geçen kıyıları,

-EKG (Kalp krizlerini önlemek için)

-Akçiğer grafisi (Damlacık yolu ile aynı şekilde hastalıklarla karşı karşıya)

-Dermatoloji testleri (bulaşıcı mantarlar için)

Bu ve iş yeri hekimlerinin işyerleri sağlık alanını sağlıklı kalmasını sağlayın. Işyerinin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Müşteriler bu sözleşmeye varılamaz, sağlıklarını korumak, sağlıklı bir şekilde canlandırmak içindir.

Her şeyden önce, bütün bilgiler yüklenmelidir.

Spor salonlarında banyo ve tuvaletler hijyen kurallarına uygun temizlenmelidir.

El hijyene önem verin.

Araştırmalarda dikkat çektirilmiş.

ABD’li doktor David Anthony Greuner uyarıda bulunursa, belli cinsel ilişki yoluyla bulaşan “herpes” gibi virüslerin kirli yoga matlarıyla da bulaşabileceğini bildiriyor.

 

Spor salonlarına giden “Görgülü sporseverler” egzersiz bisikletine bindikten veya ağırlık kaldırdıktan sonra bakteri yaymamak için oturdukları yerleri silerler. Peki aynısını yoga matlarına da yapmak gerekir mi?
Yoga yapan kişilerin ortak kullanılan yoga matlarını temizleyip temizlememeleri genelde kendi tercihleridir. Fakat kullanımın ardından yoga matında bakteriler saatlerce, virüsler ise günlerce varlıklarını sürdürebilir.
London Doctors Clinic yöneticisi Dr. Seth Rankin’den aktardığına göre, Rankin, “Yoga matlarını incelerseniz üzerinde kesinlikle virüsler ve mantarlar görürsünüz” diyor ve ekliyor:“Ayak mantarı gibi hastalıkları nemli her ortamda kapabilirsiniz. Bu yüzden spor salonlarının duşlarında terlik giyeriz.”
VİRÜSLER KİRLİ YOGA MATLARIYLA BULAŞABİLİR
ABD’li doktor David Anthony Greuner ise kısa süre önce daha önemli bir uyarıda bulundu. Dr. Greuner’e göre genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşan “herpes” gibi virüsler kirli yoga matlarıyla bulaşabilir:
“Virüsler ve bakterilerle dolu bir yoga matını kullanmak deri enfeksiyonları, sivilce, ayak başparmağı tırnağı mantarı ve hatta herpes gibi virüslerin ve stafilokok, streptokok bakterilerin yayılmasına yol açabilir.”
Sexual Health (Cinsel Sağlık) adlı tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma ise cinsel organlarda siğillere yol açabilen insan papilloma virüsünün (HPV) spor salonlarında temizlenmemiş egzersiz bisikleti seleleriyle yayılma riskinin düşük de olsa mevcut olduğu uyarısında bulunmuştu.

“ÇÖZÜM BASİT: ELLERİNİ YIKAYIN”

London Doktorlar Kliniği yöneticisi Dr. Seth Rankin yine insanlara panik yapmamalarını söylüyor:

“Eğer spor klapeleri giyinen insanların olduğu spor salonundaysanız hastalık kapma ihtimaliniz düşüktür.”

Hijyen uzmanı Dr. Lisa Ackerley ise tümen spor salonlarında mikrop kapanın gerçeğini kabullenip bundan korumak için egzersizin ardından ellerini ve ekipmanlarını yıkamasını, spor kıyafetlerini de değirebilir de yıkamalarını öneriyor:

“Çözüm basit, spor salonundan çıkınca sandviç yemeden önce ellerinizi yıkın.”

İş sağlığı ve güvenliği tüm toplumun sorumluluk alanlarıdır. Her işveren, işçi, hizmet alanını farkına varmalıdır.

Hizmet sunum, üreten çalışanlarının ve müşterilerinin ruhsal ve bedensel sağlıklarını koruyacak tüm tedbirleri almalıdır.

Çalışanlar ve hizmet alanlar iş sağlığı ve güvenliği var ya doğru, işleyip işlemediğini sorgulamalı, yoksa var olması için talep etmelidir.

Alanının gerekçesi, gereklidir, uygulanmalıdır.

Sağlıklı toplumumuza olmanın yolu eksiklerimizi saptayıp gidermenin yolunu hep birlikte bulmamızdan geçer.

Gerek bireysel sağlığımızı, gerekse toplumsal sağlığımızı korumak aklın, bilimin ışığında hareket ederek

 

Zafer İSKENDEROĞLU

29.102017

 

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram
WhatsApp chat